Boulder Valley School District

Science Fair Awards

Junior Division

Animal/Plant Sciences

  1. Kelly Yang
  2. Chayton Sampson
  3. James Laird

Astronomy/Physics

  1. Catherine Omer
  2. Daniel Joshua

Behavioral Sciences

  1. Rachel Tilton

Biology

  1. Angelina Wang

Chemistry

  1. Chloe Sebek
  2. Walker St. Germain

Computer Sciences

  1. Stella Laird
  2. Tianyi Evans Gu

Environmental

  1. Alex Zhang
  2. Lakshmi Thanikasalam
  3. Michael Gao

Engineering

  1. Rohan Mysore
  2. Zachariah Nagle
  3. Daniel Martin

Mathematics

  1. Jack O'Hara

Medicine and Health

  1. Diya Mehta
  2. Elyse Prestopnik

State Qualifiers

  • Kelly Yang, Catherine Omer, Daniel Joshua, Rachel Tilton, Angelina Wang, Chloe Sebek, Stella Laird, Tianyi Evans Gu, Alex Zhang, Lakshmi Thanikasalam, Rohan Mysore, Jack O’Hara, Diya Mehta

Best in Show

  • Chloe Sebek - “The Effect of Essential Oil on Ascorbic Acid Decay in Citrus Juice”

Senior Division

Animal/Plant Sciences

  1. Margaret Mattson
  2. Ella Riccio
  3. April Tong

Astronomy/Physics

  1. Una Basta
  2. Mason Rein
  3. Lila Perkins

Behavioral Sciences

  1. Emaan Khan
  2. Charlotte Gorgemans
  3. Team of: Jessica Eyeson and Jaime Zhang

Biology

  1. Stephen Chen
  2. Ria Jansun
  3. Team of Thanussh Gnanasegeran & Kokila Gunasinghe

Chemistry

  1. Emma Peters
  2. Team of Riley Carpenter & Maria Alder

Computer Sciences

  1. Molly Arthur
  2. Charlie Ray

Earth/Planetary

  1. Team of Annalie Haralson, Lauren Egaas & Maddie Fox
  2. Maria Silver
  3. Arcadia Haskell

Environmental

  1. Amrita Saini
  2. Team of Kasia Hires, Lia Farrell, & Paige DiFronzo
  3. Sarah Stussi

Engineering

  1. Siddarth Bharthulwar
  2. Xavier Bell
  3. Elijah Bell

Mathematics

  1. Morgan Holien
  2. Team of Ryan Allenson, Trevor Wolf, & Jackson Braun
  3. Ethan Mun

Medicine and Health

  1. Cooper Hanley
  2. Nicholas Horrocks
  3. Team of Elizabeth Butchko, Sam Goen & Natasha Konopelski

State Qualifiers

  • Margaret Mattson, Ella Riccio, Una Basta, Mason Rein, Emaan Khan, Charlotte Gorgemans, Stephen Chen, Ria Jansun, Emma Peters, Team- Riley Carpenter & Maria Alder, Molly Arthur, Team- Annalie Haralson, Laura Egaas & Maddie Fox, Maria Silver, Arcadia Haskell, Amrita Saini, Team- Kasia Hires, Lia Farrell & Paige DiFronzo, Siddharth Bharthulwar, Xavier Bell, Morgan Holien, Team- Ryan Allenson, Trevor Wolf & Jackson Braun, Cooper Hanley

Best in Show

  • Cooper Hanley - “A Pharmacokinetic/Pharmacodynamic Analysis of CBD and THC Metabolism”